شستشوی طلا و جواهر با محلول التراسونیک - تمیز کردن طلا و نقره

محلول شستشوی طلا برای تمیز و براق کردن سطوح و مجموعه­ های فلزات گرانبها­ مورد استفاده قرار می­گیرد. این محلول به ویژه برای از بین بردن روغن­ها ، چربی­ها و باقیمنده­ های لک و سائیدگی مناسب است.

این محلول عاری از باز و اسید، بدون بو است و دارای قدرت تجزیه زیستی است.

روش شستشوی طلا و جواهر با محلول بهتا سونیک

ساخت زیورآلات از طلا فرآیندی چند مرحله ای شامل طراحی، قالب سازی، ریخته گری، پرداخت و آبکاری است. برای دستیابی به قطعه­ ای با کیفیت تولید و جلای بالا انجام عملیات قطعه شویی طلا پیش از آبکاری ضروری می­باشد. تمیز کردن طلا در این مرحله باید به گونه­ ای انجام شود که هر گونه آلودگی همانند چربی، براده­های مرحله پولیش، ذرات ریز گچ باقیمانده از مرحله ریخته گری کاملا از قطعه طلا جدا گردند. قطعه شویی جواهرات محدود به پروسه تولید آنها نمی­باشد. زیورآلات استفاده شده با گذشت زمان جرم و آلودگی روزمره را جذب کرده و به تدریج جلای خود را از دست می­دهند و برای بازیابی زیبایی اولیه خود نیازمند شتشو می­باشند. استفاده از دستگاه شستشوی التراسونیک یکی از بهترین و کارامدترین روش­ها برای قطعه شویی طلا است.

محلول شستشوی طلا و جواهر

محلول التراسونیک شستشوی طلا و جواهرات

شستشوی طلا به روش­های سنتی و با استفاده از برس و صابون انجام میشد. تمیز کردن قطعات پیچیده به این شکل بسیار زمان بر و خسته کننده می­باشد. محلول مخصوص شستشوی التراسونیک طلا و جواهرات علاوه بر اینکه فرآیند شستشو را کوتاه میکند، کیفیت شستشو را هم بسیار بالا می­برد. جلای فلزی ایجاد شده در قطعات از دیگر مزایای این محلول می­باشد. مقدار مصرف محلول مخصوص شستشوی طلا و جواهرات 1 تا 10% می­باشد، که صرفه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

این محلول خنثی و ملایم می­باشد و در صورت تماس با پوست دست مشکلی ایجاد نخواهد کرد.با ارزش ترین جواهرات معمولا دارای پیچیده ترین طراحی ها هستند. گردنبندها، دستبندها، ساعتها و سایر زیورآلات شیارهای متعددی دارند که جرم، گرد وغبار و سایر آلودگی­ها در آن جای می­گیرد که با این محلول می­توان مجددا جلای فلزی را به آن­ها بازگرداند.

محلول مناسب دیگر که بر پایه سورفکتانت ها می باشد و فرمولاسیونی مشابه محلول سوییسی مخصوص شستشوی طلا و جواهر دارد نیز مناسب شستشوی التراسونیک می باشد که از نظر قیمت مناسب تر و از نظر کیفیت قابل رقابت با نمونه خارجی می باشد. این محلول نیز با آب رقیق شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

جواهرات قابل شستشو با دستگاه التراسونیک

اغلب زیورآلات با استفاده از دستگاه شستشوی التراسونیک قابل تمیز کردن هستند. اما اگر قطعه ای دارای سنگ­های قیمتی نرم همانند اپال، لاپیس، لازولی و فیروزه یا جواهرات ارگانیک همانند مروارید، مرجان و کهربا است، خطر آسیب دیدگی وجود دارد. همچنین استفاده از این دستگاه برای شستشوی جواهراتی که رنگ آنها تحت عملیات حرارتی افزایش یافته است توصیه نمی­شود. انگشتر، گردنبند، حلقه، دستبند، پابند و … از جمله جواهرات قابل شستشو با این روش هستند.

مزایای استفاده از تکنیک التراسونیک و محلول­های مخصوص برای شستشوی طلا

  • کاهش زمان شستشو به میزان چشمگیر و در نتیجه خطر خوردگی، تیرگی و آسیب ابزار آلات به حداقل می­رسد.
  • کاهش هزینه­های شستشو از طریق کاهش چشمگیر مصرف محلول­های پاک کننده و صرفه جویی در مصرف آب و برق
  • تمیز کردن آسان و سریع تمامی نقاطی که دسترسی به آنها مشکل است مانند حفره ها و شیارهای روی ابزار
  • کاهش نیروی انسانی و بالا بردن امنیت شغلی پرسنلی واحدهای کنترل

 

حمام­ های اولتراسونیک با استفاده از امواج فراصوت، آلودگی­های مختلف  را پاک می­کند. ضمن شستشوی جواهرات و نقره این نکته بسیار حایز اهمیت است که طی روند شستشو آسیبی نیز به آنها وارد نشود. این دستگاه با امواج فراصوت و یک ظرف آب، شستشو را به خوبی انجام می­دهد. التراسونیک تحول بزرگی در ذخیره زمان و انرژی نیروی انسانی بوجود آورد.

امواج فراصوت التراسونیک خارج از محدوده شنوایی انسان است، بنابراین نگران استفاده از ان نباشید و با خیال راحت برای از بین بردن رسوبات و مواد به جای مانده از مراحل تولید روی مدار چاپی، از این دستگاه استفاده کنید.

از دیگر مزایای دستگاه های التراسونیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرعت بالای دستگاه و انجام فرآیند شستشو در مدت زمان کوتاه
  • صرفه جویی در زمان
  • نتیجه ایده آل از فرآیند شستشو
  • هدر نرفتن انرژی نیروی انسانی
  • بالارفتن کیفیت عملکرد
  • از بین بردن آلودگی های مختلف و سخت
4/5 - (1 امتیاز)

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + چهار =